Jakie masz postanowienia noworoczne?

Na listę postanowień noworocznych z pewnością wpływają doświadczenia z minionego roku, a ten dał nam ogromną szkołę życia, nauczył nas cierpliwości oraz pokazał co i kto najbardziej liczy się w życiu. Wielu z nas doceniło zdrowie, rodzinę, bezpieczeństwo.

Część z nas pewnie dostrzegła, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń, jakie będą miały miejsce w naszym życiu, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych, choćby ubezpieczając się. Zatem jeśli wśród noworocznych planów mamy większy spokój, finansowe bezpieczeństwo i troskę o najbliższych, polisa na życie to produkt obowiązkowy.

Gwarancja bezpieczeństwa finansowego najbliższych na wypadek śmierci

Polisa na życie zapewnia poczucie bezpieczeństwa finansowego naszych najbliższych, gdy nas już zabraknie. W przypadku naszej śmierci, rodzina otrzyma świadczenia równe wysokości sumy ubezpieczenia, co może przydać się m.in. na spłatę zaciągniętych kredytów czy bieżących opłat. Z badań przeprowadzonych w listopadzie 2020 roku na zlecenie Unum Życie TUiR S.A. wynika, że w razie śmierci 29% badanych, ich bliscy będą mogli skorzystać z polisy, to o 4 punkty procentowe więcej niż w 2019 roku. Badani Polacy kiedy myślą o dodatkowym zabezpieczeniu finansowym szczególnie po pandemii, w 34% wskazują właśnie na ubezpieczenie na życie.

Finansowa pomoc w chorobie

Wybierając polisę, warto sprawdzić czy obejmuje ona dodatkowo poważne zachorowania. Chodzi tu zarówno o takie zdarzenia jak pobyt w szpitalu, operacje, choroby lub też długotrwała niezdolność do pracy. Takie sytuacje znacznie uszczuplają rodzinny budżet, szczególnie gdy trzeba sięgnąć po prywatną opinię medyczną lub przyspieszyć zabiegi bądź leczenie udając się do prywatnych placówek medycznych. Pamiętajmy też, że w sytuacji choroby osoba zatrudniona na etat dostaje przez pierwsze 6 miesięcy o 20% mniej, a później renta chorobowa jest zdecydowanie mniejsza niż wcześniejsze zarobki. Z kolei osoba samozatrudniona może praktycznie w ogóle utracić dochód. To ogromne obciążenie dla rodziny, nie tylko emocjonalne, ale i finansowe. Dzięki ubezpieczeniu już w momencie diagnozy możemy liczyć na wypłatę świadczenia, które można przeznaczyć zarówno na leczenie, jak i na pokrycie bieżących potrzeb jak spłata kredytów, utrzymanie domu czy edukacja dzieci. Tym bardziej, kiedy na oszczędności nie ma co liczyć. Z badań na zlecenie Unum Życie wynika, że w razie śmierci głównego żywiciela, 11% badanych mogłoby pokrywać co najwyżej 3-miesięczne zobowiązania, a aż 34% nie wie, na jak długo starczyłoby im pieniędzy.

Ubezpieczenie to nie tylko pieniądze

Ubezpieczenia coraz częściej posiadają wbudowany pakiet assistance. W razie diagnozy np. nowotworu lub choroby układu krążenia, ubezpieczony może skorzystać z całodobowej infolinii, gdzie specjaliści pomogą w organizacji wizyt lekarskich, badań ambulatoryjnych, drugiej opinii medycznej, a także wsparcie psychologa czy pomoc w dostosowaniu miejsca zamieszkania do zmienionych potrzeb pacjenta. Biorąc pod uwagę, że diagnoza często wywraca życie pacjentów do góry nogami, a nikt z nas nie ma gotowego w szufladzie planu co w takiej sytuacji zrobić, gdzie się udać, z kim porozmawiać, taki pakiet assistance jest jak dobry przyjaciel, który tę drogę ma już za sobą i zdejmuje z nas ciężar organizacji tych potrzebnych kroków.

Przygotowany finansowo start dziecka w dorosłość

Polisa na życie stanowi zabezpieczenie dla dzieci w przypadku śmierci jednego lub obojga rodziców. Otrzymane z polisy pieniądze pozwolą dziecku na dalsze kształcenie oraz pokryją codzienne wydatki. Zapewnią mu tym samym poczucie bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie finansowe na dobry start w przyszłość. To w przypadku podstawowej polisy na życie. Natomiast na rynku dostępne są również ubezpieczenia pomagające odkładać pieniądze na start dziecka w dorosłość. Ze wspomnianych badań już wiemy, że nie jesteśmy narodem, który lubi trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Niektóre polisy na życie zapewniają nam nie tylko ochronę, ale również część składki przeznaczana jest na budowanie kapitału, który wraz z osiągnięciem dorosłości dziecka może być wypłacony lub przeznaczony na dalszą jego ochronę w postaci umowy bezskładkowej, czyli dziecko nie musi już opłacać polisy, a jest ubezpieczone.

Emocjonalny wymiar polisy

Posiadanie polisy powoduje, że nie musimy już w tak dużym stopniu obawiać się o przyszłość naszą i najbliższych. Możemy żyć w pełni i spokojnie z przekonaniem, że w sytuacji, gdy stracimy zdrowie lub życie, sytuacja finansowa rodziny przez dłuższy czas będzie na poziomie podobnym, jak to było wcześniej. Badania przeprowadzone dla Unum Życie TUiR S.A. potwierdzają, że polisa na życie wzbudza w nas przede wszystkim pozytywne emocje, takie jak uczucie spokoju, bezpieczeństwa i odpowiedzialności.